Wypadki i odszkodowania / Czy biegły z zakresu medycyny może pomóc odtworzyć przebieg wypadku drogowego?
W każdej sprawie dotyczącej spowodowania wypadku drogowego dopuszczana jest opinia biegłego lekarza. Jego zadaniem jest ocena, czy wypadek spowodował naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia na okres dłuższy niż 7 dni. Od tego zależy bowiem przyjęcie kwalifikacji prawnej – tego czy mamy do czynienia z przestępstwem spowodowania wypadku drogowego, czy tylko z wykroczeniem.
Dużo rzadziej zdarza się natomiast aby biegły z zakresu medycyny uczestniczył w odtworzeniu przebiegu samego zdarzenia – niesłusznie, bowiem rekonstrukcja powstałych obrażeń i tzw. śladów biologicznych może często w równy sposób przysłużyć się odtworzeniu przebiegu zdarzenia, co opinia biegłego z zakresu ruchu drogowego.
Musimy pamiętać, że przebieg każdego wypadku drogowego jest zdarzeniem niezwykle złożonym, dlatego opinia biegłych odtwarzająca przebieg zdarzenia powinna być sporządzona przez biegłych różnych specjalności, a prawidłowa analiza i interpretacja obrażeń wymaga współpracy biegłego inżyniera z biegłym z zakresu medycyny sądowej. W ten sposób możemy ustalić tak istotne dane jak:
-
sposób przemieszczania się potrąconego pokrzywdzonego (czy szedł spokojnym krokiem, czy wbiegł na jezdnię);
-
ustalenie pozycji pieszego w chwili potrącenia;
-
kolejność i czas powstania poszczególnych obrażeń;
-
szacunkową prędkość pojazdu w momencie uderzenia w pieszego;
-
a nawet kto naprawdę kierował pojazdem w trakcie wypadku.
Równie ważna jest interpretacja śladów pozostawionych na odzieży przez biegłego z zakresu mechanoskopii – przykładowo wtarcie lakieru w odzież (na wysokości uderzenia przez pojazd), albo zarysowania spodu obuwia od nawierzchni mogą umożliwić wyprowadzenie wniosków na temat ułożenia ciała pieszego w chwili potrącenia.